Свято Водохреща

1

Категорія: 

19 січня ми відзначаємо Хрещення Господнє - велике християнське свято, присвячене хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан. Зі святом Хрещення відбувається обряд очищення, і завершуються зимові свята.

Жителі Золотоноші зазвичай проводять цей обряд очищення на території Красногірського монастиря.

Але давайте спочатку трішки поринемо в історію цього свята.

Різні назви свята
Хрещення Господнє відзначається на честь прийняття хрещення Ісуса Христа від Івана Хрестителя в місті Віфавара в річці Йордан. Це свято також називається Богоявлення, тому що в момент хрещення Ісуса людям з'явилися всі три обличия Бога: Бог-Отець сповістив з небес про свого охрещуваного Бога-Сина, і Святий Дух у вигляді голуба зійшов на Ісуса на підтвердження Слова Отця.
Ще одна народна назва - Водокрещя - свято отримало завдяки основному Водохресному обряду - освячення води.

Цілюща вода
За давньою традицією, освячення води та купання в ній відбувається під відкритим небом, на березі річки чи озера. Влаштовуються багатолюдні хресні ходи до водойм. В льоду вирубується хрестоподібна ополонка. У освячену ополонку занурюються всі бажаючі, щоб змити гріхи й оздоровитися.
У свято Хрещення на всіх водоймах, де священиками проводиться обряд водокрестія, вода в цей день набуває чудових цілющих властивостей і не псується тривалий час. Вважається, що така вода здатна вилікувати тілесні й духовні хвороби. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують оселі, колодязі, людей і тварин.
У освячену після Хрещення воду дівчата занурювали калину або корали і вмивалися такою водою, аби щоки були рум'яними.
Тиждень після Хрещення не положено було полоскати в ополонці білизну, щоб "чорт не вчепилися" і не вилізли назовні.

Традиції святкування
За традицією, свято Водохреща завершувалися зимові свята, які в народних уявленнях були часом "без хреста", тому що новонароджений Христос ще не був хрещений. Закінчувалися свята, припинявся розгул нечистої сили, "закривалися" межі між світами і починався новий відлік часу.
Увечері напередодні Водохреща, 18 січня, відзначається Водохресний святвечір або другий Святий Вечір.
У цей день віруючими дотримується суворий піст, їсти можна тільки після вечірньої зірки. На вечерю подаються кутя, узвар і пісні страви.
Після закінчення церковної служби відбувалося особливо важливе торжество - велике водосвяття. Посудина зі святою водою прикрашалася свічками та стрічками. Цю воду пили всі члени сім'ї, нею окропляли людей, будинок і тварин, щоб позбавити від хвороб і вигнати нечисту силу.
Після Водохреща починається сезон оглядин, вибору наречених і весіль, що триває до початку Великого посту. Це веселий час дозвілля, свят, розваг, ігор і пісень.

Водохреща в Золотоноші

Здійснити купання й пірнання у водохрещенській воді у Золотоноші можна буде безпечно і зручно. Для цього буде облаштована спеціальна зона для здійснення традиційного обряду на території Красногірського монастиря, в річці Золотоношка.

Ми пропонуємо кілька порад, як уберегтись від переохолодження під час зимового купання:

  • мокрий одяг необхідно зняти, загорнутись в ковдру, можна зробити декілька активних фізичних вправ;
  • не слід вживати алкоголь, він підвищує потребу в кисні і може спровокувати виникнення судом.

Якщо ж ви не маєте змоги чи бажання пірнати у прохолодну водохресну воду, освятити воду можна буде і в самому місті, в Свято-Успенському соборі.

Приєднуйтесь до нас в Twitter, Facebook, Google+ або через RSS, щоб бути в курсі останніх актуальних новин Золотоноші та району.

Читати далі про: 

Додати новий коментар